Jméno:
Heslo:

2019/2020

Zpátky do školy

Zpátky do školyMilí žáci, vážení rodiče, prázdniny se pomalu chýlí ke svému konci a my se na Vás těšíme v novém školním roce 2019/2020, který začne v pondělí 2. září 2019 v 7:30 na slavnostním přivítání prvňáčků a ostatních žáků.

Novinky z naší školy

Novinky z naší školyŽáci, máte se na co těšit.

Školní program - přihlášení

Pro přihlášení klikněte
Odkaz na přihlášení https://system.skolniprogram.cz/

Organizace 1. školního týdne

V pondělí 2. 9. 2019 zahájíme nový školní rok 2019/2020, v tento den budou žáci končit po 3. vyučovací hodině.

V úterý 3. 9. 2019 bude zrušeno odpolední vyučování, žáci 1. stupně budou končit v 11:05 a žáci 2. stupně ve 12:00.

Od středy 4. 9. 2019 se budou žáci učit podle rozvrhu. Ve středu se bude končit nejdéle ve 12:00.

Ve čtvrtek 5. 9. 2019 bude zrušeno odpolední vyučování.

Pátek 6. 9. 2019 bude podle rozvrhu.

Přejeme pohodový a úspěšný návrat do školních lavic.


Rodičovská schůzka

Vážení rodiče,

v následujícím školním roce 2019/2020 dojde v Základní škole a Mateřské škole Čestice

k některým organizačním změnám. Budeme používat elektronickou žákovskou knížku a školní online pokladnu pro děti v MŠ i žáky v ZŠ.

Ve čtvrtek 5. 9. 2019 v 15:15 se uskuteční rodičovské schůzky ohledně podrobnějších informací včetně předání přístupových PIN kódů do ŽK a školní online pokladny. PINY budou předány proti podpisu. Účast nutná.

 

Mgr. Martina Kalová, ředitelka školy

Škola online - žákovská knížka

https://www.skolaonline.cz


https://www.youtube.com/watch?v=cT2oSopDqfQ                         https://www.youtube.com/watch?v=_nB0P33H6zY

 


První školní den - vítání prvňáčků

V pondělí 2. září jsme slavnostně přivítali naše letošní prvňáčky. Paní ředitelka s panem starostou všechny slavnostně přivítali a poté přišlo na řadu pasování na školáky. Pasování se ujal žák 9. třídy Kristián Kopf a všichni prvňáčci to zvládli statečně.

Čestický brambor 2019 - pozvánka k účasti

Čestický brambor 2019 - pozvánka k účasti

POKLADNA spuštěna

Vážení rodiče,
zvažte, kolik peněz je třeba mít na účtě (ve školním programu), vzhledem k aktivitám Vašeho dítěte (dětí).

Odkaz na přihlášení https://system.skolniprogram.cz/

Informace pro rodiče

Vážení rodiče,
žáci obdrželi omluvné listy, které slouží také ke sdělení školy a k souhlasu se stržením částky ze školní poklady. Omluvný list bude nosit žák do školy každý den.
Děkujeme za pochopení.

EVVO Horažďovice

Dne 13. 9. 2019 navštívila 2. a 3. třída, v rámci projektu Škola zařídí, kraj zaplatí, envicentrum PROUD v Horažďovicích. Jednalo se o program: O Nepořádníčkovi a Poznej strom všemi smysly!

ZEVO Plzeň

V úterý 1. 10. 2019 navštívila 6. a 7. třída, také v rámci projektu Škola zařídí, kraj zaplatí, spalovnu odpadu nedaleko Chotíkova u Plzně. Exkurze probíhala v informačním centru s následnou krátkou prohlídkou provozu.

Dýňování

Dýňový týden
23. - 27. září 2019

Dýně se v posledních letech stávají nedílnou součástí našich podzimních zahrad. Jejich barevné plody různých tvarů přitahují pozornost kolemjdoucích a zároveň nabízí zpestření našich jídelníčků. Proto jsme letos ve škole uspořádali Dýňový týden. Využili jsme úrodu z naší školní zahrady a dýně od našich žáků a jejich rodin (děkujeme za spolupráci!).
Existuje mnoho druhů jedlých dýní, všichni jistě znáte oblíbenou dýni Hokaido - její výhodou je měkká slupka, při zpracování ji nemusíte loupat. Velmi oblíbené jsou i obří dýně Goliáš (jednu takovou „dovalil“ Vašík V. s tatínkem a byla hitem nejen na výstavce, ale i v kuchyni), muškátová, máslová, špagetová. Všechny tyto dýně jste mohli vidět na naší výstavce, dále jsme tam měli i krásnou dýni Marina di chioggia od Tobiase (stará a tradiční italská odrůda byla vyšlechtěná nedaleko italských Benátek) a mnoho okrasných dýní.

Dýně a podzim k sobě prostě patří, takže jsme si nejen pochutnali, ale zároveň takto oslavili přicházející podzimní rovnodennost…V kuchyni nás naladili výbornou dýňovou polévkou a pak už se vše odehrávalo v režii našich dětí. Starší žáci počítali, vážili a připravovali pokrmy, roznášeli je k ochutnání do všech tříd a personálu školy.
V pondělí začala devítka s jejich dýňáky s jogurtovým dipem, v úterý osmáci a pečená dýně, ve středu sedmáci a jejich hitovka – dýňová pomazánka, ve čtvrtek sladká tečka – šesťáci a dýňový perník. Nebylo to jednoduché, každý den připravili dvěstě ochutnávkových porcí + něco navíc. Ale jak řekla Anička - „děláme to s láskou“ a bylo to vidět... Navíc ještě kluci z osmičky nachystali různě ochucená dýňová semínka na pražení a šesťáci dělali z Goliáše džem (někteří stateční zůstali ještě hodinu po vyučování...)
Mladší si zdobili dýně, malovali, hodnotili ve spolupráci s dýňovými agenty z druhé třídy. Jako milé překvapení nám na závěr týdne zazpívali třeťáci a čtvrťáci své „dýňové písničky“ - Dvacetjedna malých dýní se kutálí a Mr. Pumpkin. Celé jejich vystoupení bylo krásně dramaticky zpracováno a své vystoupení zakončili písní Chválím tě země má.
Chci poděkovat všem dětem i dospělým, kteří se s chutí do této akce zapojili, všem rodinám, které nás zásobili dýněmi a vajíčky. Protože naši žáčci se na vyhledávání receptů trochu …., hádejte na koho zbylo vyhledávání receptů, můžete třikrát :)
Zde máte naše použité recepty:

Dýňáky:
nahrubo nastrouhanou dýni (cca 1kg), najemno 2 brambory, 2 vejce, 4 stroužky česneku (záleží na velikosti), sůl, pepř a majoránku smíchat s trochou polohrubé mouky (vytvoříte těsto jako na bramboráky) a osmažit dokřupava.

Dýňová pomazánka s tvarohem („Recepty dětem“):
1 středně velká dýně Hokaido, 2lžíce olivového oleje, 1 lžíce citronové šťávy, 100g tvarohu, tymián, rozmarýn, sůl, pepř, (může být i jiné koření nebo česnek), slunečnicová semínka.

Očištěnou, pokrájenou dýni s bylinkami, solí a pepřem opečeme na oliv. oleji v troubě – asi na 200 stupňů, cca 25 – 30 minut. Necháme vychladnout a spolu s citronem a tvarohem rozmixujeme. Přimícháme hrst orestovaných slunečnicových semínek. Namažeme, podáváme - výborná je na opečeném toastu.


Dýňový perník („Top recepty“):
1 hrnek polohrubé a 1 hladké mouky, hrnek cukru (dáváme méně), 1 prášek do perníku, vanilkový cukr, 2 lžíce kakaa, 3 vejce, ½ hrnku oleje, 1,5 hrnku nastrouhané dýně, dle potřeby mléko

Všechny suroviny smícháme a pečeme na 175 stupňů cca 25 – 30 minut.

Tak zkoušejte...je mnoho dalších chutných receptů – špagety, gnocchi, rizoto, bábovky, koláče, apod. Semínka nevyhazujte a zkuste opražit s bylinkami nebo kořením (max. na 130 stupňů, promíchávejte a hlídejte). Chvilku to trvá, ale vyplatí se nespěchat!
Ať se vám daří, dobrou chuť přeje M. Linhartová

Sdělení školy

Od 20. 10. 2019 budou zrušeny pevné linky. Kontakty na pracoviště:                                                    
                                                       
ŘeditelkaMgr. Martina Kalová776 212 288
Zástupkyně ředitelky         Mgr. Pavla Horáková721 886 178
Vedoucí učitelka MŠBc. Miloslava Švehlová         776 760 088
Účetní školyVeronika Tušková777 126 030
Školní jídelna 773 337 611
Sborovna 773 337 455
Školní družina 773 196 369
MŠ - třída Myšky 773 337 655
MŠ - třída Ježci 773 337 644

Venkovní učebna

Venkovní učebna - útočiště před sluncema a deštěm byl podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 120 000,00 Kč z celkového rozpočtu 201 190,00 Kč.

SEV Horská Kvilda

Naše škola získala v rámci Dotačního programu Jihočeského kraje Rozvoj venkova a krajiny finanční prostředky na zajištění týdenního projektu Pobytové programy v šumavském ekocentru Horská Kvilda. Na Šumavu jsme se vypravili v týdnu od pondělí 14. 10. do pátku 18. 10. 2019. Počasí nám přálo, krásné dny v šumavské přírodě strávila nejprve 6. a 7. třída. Ve středu je vystřídali žáci 3. a 5. třídy. Ubytováni jsme byli v hezkém prostředí SEV Horská Kvilda, na obědech jsme si pochutnávali v hotelu Rankl. Každá třída se zúčastnila čtyř výukových programů, během kterých jsme se dozvěděli zajímavé informace o Národním parku Šumava, o životě v lese a hledali jsme pobytové stopy živočichů.
Mgr. Pavla Horáková


V pondělí 14. 10. 2019 se naše 6. třída společně se 7. třídou vypravila na Horskou Kvildu. Strávili jsme zde tři slunné dny. Jednalo se o environmentální výuku, to znamená poznávání přírody a Šumavy. V pondělí dopoledne jsme se ubytovali a měli jsme přednášku o tom, co nás čeká. Po dobrém obědě v restauraci Rankl jsme vyrazili na výukový program s vycházkou. Cestou byly různé přestávky, říkali jsme se, jaká zvířata kde žijí apod. Po malém odpočinku jsme tento den vyrazili ještě na Jezerní slať. Celé úterý jsme strávili v přírodě. Navštívili jsme bobří hráze a všechny nás překvapilo, jak bobři žijí a co umí. Ve středu nás čekala přednáška o Národním parku Šumava a také o místních rekordmanech ve zvířecí říši. Celý pobyt se nám moc líbil, měli jsme nádherné podzimní počasí. Vrátili jsme se plni nových informací a zážitků.

Jakub Valenta (6. třída)

Čestický brambor 2019 - vyhodnocení literární soutěže

PrózaI. kategorie1. místo –  Eliška Mandlová, 3. třída, ZŠ Radomyšl2. místo -  Michaela Tetourová, 3. třída, ZŠ Radomyšl3. místo -  Jan Mrázek, 3. třída, ZŠ Radomyšl II. kategorie1. místo - Marika ...
Více informací

Čestický brambor 2019 - vyhodnocení výtvarné soutěže

Prostorové práce I. kategorie1. místo - kol. 3. třídy, ZŠ a MŠ Čestice

2. místo - Školní družina Beruška při ZŠ a MŠ Střelské Hoštice3. místo - Tomáš Jiří Bambásek, ZŠ Dukelská ...
Více informací

Čestický brambor 2019 - výtvarné práce

Čestický brambor 2019

Ve čtvrtek 24. 10. 2019 proběhl již 25. ročník literární a výtvarné soutěž O čestický brambor za podpory Jihočeského kraje ve výši 11 000,- Kč. Slavnostní vyhlášení proběhlo v sále Lidového domu v Česticích, kam dorazili i významní hosté. Do soutěže se zapojilo 13 škol ze Strakonicka, Blatenska a Prachaticka. Celkem přišlo 68 literárních prací a 319 výtvarných prací. Celou událost moderovala děvčata z deváté třídy, Anna Václavíková a Aneta Valentová. Celý program byl doplněn sborem z naší základní školy, který doprovázeli manželé Hartlovi. Mezi vzácnými hosty usedl malíř Petr Mitro, jenž ocenil vystavené výtvarné práce žáků. V samém závěru slavnostního dopoledne bylo vyhlášeno téma příštího ročníku - Střípky minulosti. Těšíme se opět na zajímavé práce.

Program Skutečně zdravá škola - Dotazníky

Děkujeme všem žákům, rodičům i zaměstnancům školy za spolupráci při vyplnění dotazníků.Věříme, že informace, které jsme tímto získali, nám pomohou v pokračování změn a zlepšení, kterého chceme ...
Více informací

Zpráva o Šupčíkovu závodu ve šplhu

Závod ve šplhu jsme uspořádali na památku Bedřicha Šupčíka, sokolského gymnasty, který na olympijských hrách v Paříži v r. 1924 vybojoval první zlatou medaili pro naši novou republiku. Ve šplhu na ...
Více informací
závod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhuzávod ve šplhu

Přírodovědný KLOKAN 2019/2020

Ve středu 16. 10. 2019 na naší škole proběhla soutěž Přírodovědný KLOKAN. Do soutěže se zapojili žáci 8. a 9. třídy. Na prvních místech se umístili tito soutěžící.
1. Lucie Matějovicová
2. Kristýna Ptáčková
3. Roman Pečenka
4. Matěj Čajan
5. Anna Václavíková
Úspěšným řešitelům blahopřejeme a ostatním děkujeme za účast.

Vážení rodiče, škola se ke stávce ve středu 6.11.2019 nepřipojí.
Všechny části školy budou fungovat bez omezení.
 Mgr. Martina Kalová

Třídní schůzky a Sdružení rodičů

Ve čtvrtek 14.11. 2019 v 15:15 hodin se konají třídní schůzky v kmenových třídách

a od 17:00  hodin všechny srdečně zveme na setkání Sdružení rodičů při ZŠ a MŠ Čestice ve cvičné kuchyňce.


Pišqworky 2019

Na soutěž pišqworek nás jelo pět z 8. a 9. třídy. Soutěž se uskutečnila na Gymnáziu ve Strakonicích. Když jsme dorazili, lekli jsme se, protože se přihlásili samí starší studenti, ale pak když jsme hráli 1. zápas, jsme se uklidnili. Po 1. zápasu už to šlo hladce. Byli jsme rádi, že jsme nebyli na posledním místě. Bohužel v play off jsme vypadli. Nás to nijak nerozhodilo. Dostali jsme ocenění od partnerů - mentosy, časopisy a slevové poukázky. Užili jsme si to. Samozřejmě není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Lucie Matějovicová, 8. třída

Den s obnovitelnými zdroji

Koncert pro Stonožku

Ve středu 20. listopadu se uskutečnil v kostele sv. Markéty ve Strakonicích koncert pro Stonožku. Zazpívaly zde sbory z Čestic, z Dukelské Strakonice a ze Štěkne.

Hrnčířský kruh

Hrnčířský kruh byl podpořen z dotace Jihočeského kraje Podpora práce s dětmi a mládeží (mimo oblast sportu), 1. výzva pro rok 2019, částkou 34 000 Kč.

Školní jídelna vaří i pro veřejnost

Od 6.1.2020 nabízí jídelna možnost odběru obědů pro veřejnost. Přihlašovat se je možné od 16.12.2019 v kanceláři školní jídelny.
Více v sekci Školní jídelna - Formuláře jídelny.

Okresní kolo ve florbale

Okresní kolo ve florbale

Naše florbalová družstva úspěšně reprezentovala na turnajích základních škol.

V závěru roku organizoval DDM Strakonice a Asociace školních sportovních klubů okresní kola žáků III. a IV. kategorie ve florbale ve sportovních halách STARZ ve Strakonicích. Turnaj v kategorii III. mladších žáků se uskutečnil 3. prosince 2019. Přestože jsme měli velmi těžké soupeře, bojovali jsme o co nejlepší výsledky. Ve skupině jsme se utkali se ZŠ Čelakovského, se kterou jsme 2:0 prohráli, ale ZŠ TGM Blatná jsme po dobrém výkonu 3:1 porazili a z druhého místa postoupili do čtvrtfinále. Tam jsme dokázali porazit ZŠ a Gymnázium Vodňany 2:1 a postoupit mezi čtyři nejlepší týmy do semifinále turnaje. V tom nás přehrál pozdější vítěz turnaje ZŠ Dukelská. Čekal nás boj o třetí místo znovu se ZŠ Čelakovského. Po vyrovnaném boji jsme prohráli těsně 1:0, když jsme neproměnili několik velkých příležitostí vstřelit branku. Přesto čtvrté místo z 15 zúčastněných škol je velký úspěch. Konečné pořadí turnaje: 1. ZŠ Dukelská, 2. ZŠ Povážská, 3. ZŠ Čelakovského, 4. ZŠ Čestice, 5. ZŠ Sedlice, 6. ZŠ Poděbradova, 7.- 8. ZŠ a Gymnazium Vodňany, Gymnazium Strakonice,  9. ZŠ Katovice, 10. ZŠ Blatná JAK, 11.-12. ZŠ Blatná TGM, ZŠ Cehnice, 13.-15. ZŠ Volyně, ZŠ Bavorov, ZŠ Radomyšl. 

Turnaj v kategorii IV. starších žáků uskutečnil 5. prosince 2019. Také v turnaji jsme podali velmi dobrý výkon a dosáhli úspěchu. V konkurenci 12 škol jsme v tomto  turnaji obsadili celkové čtvrté místo. Ve skupině jsme sice začali prohrou se ZŠ Katovice, ale pak jsme se rozehráli a postupně vyhráli se ZŠ Záboří 4:1, ZŠ Štěkeň 4:0 a ZŠ Povážská 3:0 a po přechodu na umělý povrch v házenkářské hale jsme prohráli se ZŠ Dukelská 0:3 a postoupili z druhého místa do semifinále. Tam jsme prohráli nešťastně s Gymnáziem Strakonice 0:1, přestože jsme měli ve hře převahu a neproměnili trestné střílení. Umělý povrch, na který nejsme zvyklí, nás potrápil i v utkání o třetí místo, v kterém jsme prohráli se ZŠ TGM Blatná 1:2. Několik neproměněných vyložených šancí,  třikrát  nastřelená tyč branky a neuznaná branka vstřelená těsně po závěrečném klaksonu nás připravily o vytoužený bronz. Přesto čtvrté místo ve velké konkurenci ostatních škol je velký úspěch a tým ve složení Matěj Čajan, Štěpán a Adam Tomáškové, Antonín Matějka, Milan Švec, Matěj Václavík, Lukáš Grabmüller, Matěj Novák a Martin Franta zaslouží za nezměrnou bojovnost a velmi dobrou reprezentaci naší školy uznání.   Konečné pořadí turnaje: 1. ZŠ Dukelská, 2. Gymnázium Strakonice, 3. ZŠ Blatná TGM, 4. ZŠ Čestice, 5. ZŠ Povážská, 6. ZŠ a Gymnazium Vodňany, 7. ZŠ Blatná JAK,  8. ZŠ Katovice, 9. ZŠ Čelakovského, 10. ZŠ Štěkeń, 11. ZŠ Poděbradova, 12. ZŠ Záboří

 Mgr. Roman Heimlich

Projektový den ve Volyni

Ve středu 18. 12. 2019 absolvovala 8. třída v aktivitě Učíme se navzájem, projektu iKAP Jč kraje I – Pedagog 21. století, projektový den na SŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky Volyně. Náplní projektového dne byly aktivity zaměřené na rozvoj čtenářské a matematické gramotnosti, které pro žáky společně připravili pedagogové obou škol.

Žáci nejdříve spolupracovali ve skupinách se žáky ze střední školy na pracovním listu, který se věnoval hlavnímu tématu, a to bylo linecké třené cukroví. Následně se žáci přemístili do výrobny, kde sami zkoušeli cukroví naplnit ovocnou směsí a následně namočit do čokolády. Odměnu dostali v podobě vlastně vyrobeného lineckého cukroví.

Přání

PřáníVážení rodiče a přátelé školy,
rádi bychom Vám popřáli krásné vánoční svátky, hodně pohody, odpočinku a v novém roce 2020 jen pevné zdraví.
Zaměstnanci školy

Čerti ve škole

Stejně jako každým rokem proběhla na naší škole dne 6. 12. 2019 mikulášská nadílka. Zajistili ji žáci 9. třídy, kteří navštívili všechny třídy a obdarovali děti cukrovím.

Soutěž ve školní jídelně na leden 2020

Soutěž ve školní jídelně na leden 2020

Konzultace a třídní schůzky

Ve čtvrtek 9. 1. 2020 proběhnou v 1. - 8. třídě od 15:15 konzultace a v 9. třídě od 15:00 třídní schůzky.

Návštěva z Mallersdorfu

Naše 6. třída je zapojena do projektu, kde se učí německé děti česky a české děti německy. Proto k nám ve středu 4. 12. 2019 přijela německá návštěva z Mallersdorfu. Bylo to osm holek, které se učí česky a s nimi asi dalších pět dospělých. Přivítali jsme je koledami a oni nám na oplátku také zazpívali. Také jsme si říkali seznamovací básničky. Hned poté si šla německé návštěva vyrobit ozdoby ze včelího vosku. Když vosk zachnul, tak se všichni oblékli a šli jsme na procházku do zámeckého muzea a do prostorů, kde se konají svatby a vítání občánků.
Pan starosta rozdal odznáčky, které jsme dostali za správné odpovědi na otázky. Po dobrém obědě ve školní jídelně jsme s návštěvou vyrazili prozkoumat naší zahradu, kde se jim moc líbilo. V tělocvičně jsme dále vyzkoušeli, jak se hraje vybíjená v mezinárodním složení. Tuto hru vůbec neznali, ale za pomocí tlumočnice jsme se pravidla vysvětlili a zahráli jsme si pěknou hru. Celý den jsme ukončili vzájemným rozdáním dárků.

Jakub Valenta, 6. ročník

RYCHLÝ KONTAKT

Kontakty

Základní škola
a Mateřská škola Čestice
Čestice 148, 387 19
Zřizovatel: Městys Čestice
Právní forma:
Příspěvková organizace

ID: anhmcjz

IČO: 70940185
DIČ: CZ 70940185

Vedení školy:
ředitelka školy - 776 212 288
zástupkyně - 721 886 178
sborovna - 773 337 455
družina - 773 337 443
účetní školy - 777 126 030

školní jídelna - 773 337 611
mateřská škola - 776 760 088

MŠ - třída Myšky - 773 337 655
MŠ - třída Ježci - 773 337 644

E-mail: zscestice@tiscali.cz

bankovní účty:
174 989 576/0300 (inkasa)
289 850 048/0300 (ŠOP)

NÁSTĚNKA

obrázek
Od 6.1.2020 nabízí jídelna možnost odběru obědů pro veřejnost. Přihlašovat se je možné v kanceláři školní jídelny.
Více v sekci Školní jídelna - Formuláře jídelny.

ŠKOLNÍ POKLADNA

obrázek
ID školy pro registraci: 70940185

ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA

obrázek

SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA

obrázek

Školní družina

obrázek
Vážení rodiče, kvůli zvýšení bezpečnosti našich žáků vás žádáme, abyste do budovy školy vcházeli jen po předchozí domluvě s vyučujícím.

NOVINKY

Fotografie

obrázek
Nejnovější fotografie najdete zde

Aktuální jídelníček

Aktuální jídelníček pro týden naleznete zde.
Domů
Domů

Created by © 2017 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy