logotyp

2019/2020

Na ZŠ Čestice se v červnu – červenci 2019 realizuje projekt ZŠ Čestice – vybudování odborné učebny pro výuku přírodních věd. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

 

Jeho předmětem je kompletně vybavená přírodovědná učebna, kde bude probíhat výuka fyziky, chemie a přírodopisu, pro 30 žáků a 1 učitele včetně její bezbariérové dostupnosti.

Cílem projektu je především zvýšení kvality a efektivity vzdělávání v rámci klíčové kompetence „přírodní vědy“.

Zpátky do školy

Zpátky do školyMilí žáci, vážení rodiče, prázdniny se pomalu chýlí ke svému konci a my se na Vás těšíme v novém školním roce 2019/2020, který začne v pondělí 2. září 2019 v 7:30 na slavnostním přivítání prvňáčků a ostatních žáků.

Novinky z naší školy

Novinky z naší školyŽáci, máte se na co těšit.

Školní program - přihlášení

Pro přihlášení klikněte
Odkaz na přihlášení https://system.skolniprogram.cz/

Organizace 1. školního týdne

V pondělí 2. 9. 2019 zahájíme nový školní rok 2019/2020, v tento den budou žáci končit po 3. vyučovací hodině.

V úterý 3. 9. 2019 bude zrušeno odpolední vyučování, žáci 1. stupně budou končit v 11:05 a žáci 2. stupně ve 12:00.

Od středy 4. 9. 2019 se budou žáci učit podle rozvrhu. Ve středu se bude končit nejdéle ve 12:00.

Ve čtvrtek 5. 9. 2019 bude zrušeno odpolední vyučování.

Pátek 6. 9. 2019 bude podle rozvrhu.

Přejeme pohodový a úspěšný návrat do školních lavic.


Rodičovská schůzka

Vážení rodiče,

v následujícím školním roce 2019/2020 dojde v Základní škole a Mateřské škole Čestice

k některým organizačním změnám. Budeme používat elektronickou žákovskou knížku a školní online pokladnu pro děti v MŠ i žáky v ZŠ.

Ve čtvrtek 5. 9. 2019 v 15:15 se uskuteční rodičovské schůzky ohledně podrobnějších informací včetně předání přístupových PIN kódů do ŽK a školní online pokladny. PINY budou předány proti podpisu. Účast nutná.

 

Mgr. Martina Kalová, ředitelka školy

Škola online - žákovská knížka

https://www.skolaonline.cz


https://www.youtube.com/watch?v=cT2oSopDqfQ                         https://www.youtube.com/watch?v=_nB0P33H6zY

 


První školní den - vítání prvňáčků

V pondělí 2. září jsme slavnostně přivítali naše letošní prvňáčky. Paní ředitelka s panem starostou všechny slavnostně přivítali a poté přišlo na řadu pasování na školáky. Pasování se ujal žák 9. třídy Kristián Kopf a všichni prvňáčci to zvládli statečně.

Čestický brambor 2019 - pozvánka k účasti

Čestický brambor 2019 - pozvánka k účasti

POKLADNA spuštěna

Vážení rodiče,
zvažte, kolik peněz je třeba mít na účtě (ve školním programu), vzhledem k aktivitám Vašeho dítěte (dětí).

Odkaz na přihlášení https://system.skolniprogram.cz/

Informace pro rodiče

Vážení rodiče,
žáci obdrželi omluvné listy, které slouží také ke sdělení školy a k souhlasu se stržením částky ze školní poklady. Omluvný list bude nosit žák do školy každý den.
Děkujeme za pochopení.

EVVO Horažďovice

Dne 13. 9. 2019 navštívila 2. a 3. třída, v rámci projektu Škola zařídí, kraj zaplatí, envicentrum PROUD v Horažďovicích. Jednalo se o program: O Nepořádníčkovi a Poznej strom všemi smysly!

ZEVO Plzeň

V úterý 1. 10. 2019 navštívila 6. a 7. třída, také v rámci projektu Škola zařídí, kraj zaplatí, spalovnu odpadu nedaleko Chotíkova u Plzně. Exkurze probíhala v informačním centru s následnou krátkou prohlídkou provozu.

Dýňování

Dýňový týden
23. - 27. září 2019

Dýně se v posledních letech stávají nedílnou součástí našich podzimních zahrad. Jejich barevné plody různých tvarů přitahují pozornost kolemjdoucích a zároveň nabízí zpestření našich jídelníčků. Proto jsme letos ve škole uspořádali Dýňový týden. Využili jsme úrodu z naší školní zahrady a dýně od našich žáků a jejich rodin (děkujeme za spolupráci!).
Existuje mnoho druhů jedlých dýní, všichni jistě znáte oblíbenou dýni Hokaido - její výhodou je měkká slupka, při zpracování ji nemusíte loupat. Velmi oblíbené jsou i obří dýně Goliáš (jednu takovou „dovalil“ Vašík V. s tatínkem a byla hitem nejen na výstavce, ale i v kuchyni), muškátová, máslová, špagetová. Všechny tyto dýně jste mohli vidět na naší výstavce, dále jsme tam měli i krásnou dýni Marina di chioggia od Tobiase (stará a tradiční italská odrůda byla vyšlechtěná nedaleko italských Benátek) a mnoho okrasných dýní.

Dýně a podzim k sobě prostě patří, takže jsme si nejen pochutnali, ale zároveň takto oslavili přicházející podzimní rovnodennost…V kuchyni nás naladili výbornou dýňovou polévkou a pak už se vše odehrávalo v režii našich dětí. Starší žáci počítali, vážili a připravovali pokrmy, roznášeli je k ochutnání do všech tříd a personálu školy.
V pondělí začala devítka s jejich dýňáky s jogurtovým dipem, v úterý osmáci a pečená dýně, ve středu sedmáci a jejich hitovka – dýňová pomazánka, ve čtvrtek sladká tečka – šesťáci a dýňový perník. Nebylo to jednoduché, každý den připravili dvěstě ochutnávkových porcí + něco navíc. Ale jak řekla Anička - „děláme to s láskou“ a bylo to vidět... Navíc ještě kluci z osmičky nachystali různě ochucená dýňová semínka na pražení a šesťáci dělali z Goliáše džem (někteří stateční zůstali ještě hodinu po vyučování...)
Mladší si zdobili dýně, malovali, hodnotili ve spolupráci s dýňovými agenty z druhé třídy. Jako milé překvapení nám na závěr týdne zazpívali třeťáci a čtvrťáci své „dýňové písničky“ - Dvacetjedna malých dýní se kutálí a Mr. Pumpkin. Celé jejich vystoupení bylo krásně dramaticky zpracováno a své vystoupení zakončili písní Chválím tě země má.
Chci poděkovat všem dětem i dospělým, kteří se s chutí do této akce zapojili, všem rodinám, které nás zásobili dýněmi a vajíčky. Protože naši žáčci se na vyhledávání receptů trochu …., hádejte na koho zbylo vyhledávání receptů, můžete třikrát :)
Zde máte naše použité recepty:

Dýňáky:
nahrubo nastrouhanou dýni (cca 1kg), najemno 2 brambory, 2 vejce, 4 stroužky česneku (záleží na velikosti), sůl, pepř a majoránku smíchat s trochou polohrubé mouky (vytvoříte těsto jako na bramboráky) a osmažit dokřupava.

Dýňová pomazánka s tvarohem („Recepty dětem“):
1 středně velká dýně Hokaido, 2lžíce olivového oleje, 1 lžíce citronové šťávy, 100g tvarohu, tymián, rozmarýn, sůl, pepř, (může být i jiné koření nebo česnek), slunečnicová semínka.

Očištěnou, pokrájenou dýni s bylinkami, solí a pepřem opečeme na oliv. oleji v troubě – asi na 200 stupňů, cca 25 – 30 minut. Necháme vychladnout a spolu s citronem a tvarohem rozmixujeme. Přimícháme hrst orestovaných slunečnicových semínek. Namažeme, podáváme - výborná je na opečeném toastu.


Dýňový perník („Top recepty“):
1 hrnek polohrubé a 1 hladké mouky, hrnek cukru (dáváme méně), 1 prášek do perníku, vanilkový cukr, 2 lžíce kakaa, 3 vejce, ½ hrnku oleje, 1,5 hrnku nastrouhané dýně, dle potřeby mléko

Všechny suroviny smícháme a pečeme na 175 stupňů cca 25 – 30 minut.

Tak zkoušejte...je mnoho dalších chutných receptů – špagety, gnocchi, rizoto, bábovky, koláče, apod. Semínka nevyhazujte a zkuste opražit s bylinkami nebo kořením (max. na 130 stupňů, promíchávejte a hlídejte). Chvilku to trvá, ale vyplatí se nespěchat!
Ať se vám daří, dobrou chuť přeje M. Linhartová

Sdělení školy

Od 20. 10. 2019 budou zrušeny pevné linky. Kontakty na pracoviště:                                                    
                                                       
ŘeditelkaMgr. Martina Kalová776 212 288
Zástupkyně ředitelky         Mgr. Pavla Horáková721 886 178
Vedoucí učitelka MŠBc. Miloslava Švehlová         776 760 088
Účetní školyVeronika Tušková777 126 030
Školní jídelna 773 337 611
Sborovna 773 337 455
Školní družina 773 196 369
MŠ - třída Myšky 773 337 655
MŠ - třída Ježci 773 337 644

Venkovní učebna

Venkovní učebna - útočiště před sluncema a deštěm byl podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 120 000,00 Kč z celkového rozpočtu 201 190,00 Kč.

SEV Horská Kvilda

Naše škola získala v rámci Dotačního programu Jihočeského kraje Rozvoj venkova a krajiny finanční prostředky na zajištění týdenního projektu Pobytové programy v šumavském ekocentru Horská Kvilda. Na Šumavu jsme se vypravili v týdnu od pondělí 14. 10. do pátku 18. 10. 2019. Počasí nám přálo, krásné dny v šumavské přírodě strávila nejprve 6. a 7. třída. Ve středu je vystřídali žáci 3. a 5. třídy. Ubytováni jsme byli v hezkém prostředí SEV Horská Kvilda, na obědech jsme si pochutnávali v hotelu Rankl. Každá třída se zúčastnila čtyř výukových programů, během kterých jsme se dozvěděli zajímavé informace o Národním parku Šumava, o životě v lese a hledali jsme pobytové stopy živočichů.
Mgr. Pavla Horáková


V pondělí 14. 10. 2019 se naše 6. třída společně se 7. třídou vypravila na Horskou Kvildu. Strávili jsme zde tři slunné dny. Jednalo se o environmentální výuku, to znamená poznávání přírody a Šumavy. V pondělí dopoledne jsme se ubytovali a měli jsme přednášku o tom, co nás čeká. Po dobrém obědě v restauraci Rankl jsme vyrazili na výukový program s vycházkou. Cestou byly různé přestávky, říkali jsme se, jaká zvířata kde žijí apod. Po malém odpočinku jsme tento den vyrazili ještě na Jezerní slať. Celé úterý jsme strávili v přírodě. Navštívili jsme bobří hráze a všechny nás překvapilo, jak bobři žijí a co umí. Ve středu nás čekala přednáška o Národním parku Šumava a také o místních rekordmanech ve zvířecí říši. Celý pobyt se nám moc líbil, měli jsme nádherné podzimní počasí. Vrátili jsme se plni nových informací a zážitků.

Jakub Valenta (6. třída)

Čestický brambor 2019 - vyhodnocení literární soutěže

PrózaI. kategorie1. místo –  Eliška Mandlová, 3. třída, ZŠ Radomyšl2. místo -  Michaela Tetourová, 3. třída, ZŠ Radomyšl3. místo -  Jan Mrázek, 3. třída, ZŠ Radomyšl II. kategorie1. místo - Marika ...

Čestický brambor 2019 - vyhodnocení výtvarné soutěže

Prostorové práce I. kategorie1. místo - kol. 3. třídy, ZŠ a MŠ Čestice

2. místo - Školní družina Beruška při ZŠ a MŠ Střelské Hoštice3. místo - Tomáš Jiří Bambásek, ZŠ Dukelská ...

Čestický brambor 2019 - výtvarné práce

Čestický brambor 2019

Ve čtvrtek 24. 10. 2019 proběhl již 25. ročník literární a výtvarné soutěž O čestický brambor za podpory Jihočeského kraje ve výši 11 000,- Kč. Slavnostní vyhlášení proběhlo v sále Lidového domu v Česticích, kam dorazili i významní hosté. Do soutěže se zapojilo 13 škol ze Strakonicka, Blatenska a Prachaticka. Celkem přišlo 68 literárních prací a 319 výtvarných prací. Celou událost moderovala děvčata z deváté třídy, Anna Václavíková a Aneta Valentová. Celý program byl doplněn sborem z naší základní školy, který doprovázeli manželé Hartlovi. Mezi vzácnými hosty usedl malíř Petr Mitro, jenž ocenil vystavené výtvarné práce žáků. V samém závěru slavnostního dopoledne bylo vyhlášeno téma příštího ročníku - Střípky minulosti. Těšíme se opět na zajímavé práce.

Program Skutečně zdravá škola - Dotazníky

Děkujeme všem žákům, rodičům i zaměstnancům školy za spolupráci při vyplnění dotazníků.Věříme, že informace, které jsme tímto získali, nám pomohou v pokračování změn a zlepšení, kterého chceme ...

Zpráva o Šupčíkovu závodu ve šplhu

Závod ve šplhu jsme uspořádali na památku Bedřicha Šupčíka, sokolského gymnasty, který na olympijských hrách v Paříži v r. 1924 vybojoval první zlatou medaili pro naši novou republiku. Ve šplhu na ...

Přírodovědný KLOKAN 2019/2020

Ve středu 16. 10. 2019 na naší škole proběhla soutěž Přírodovědný KLOKAN. Do soutěže se zapojili žáci 8. a 9. třídy. Na prvních místech se umístili tito soutěžící.
1. Lucie Matějovicová
2. Kristýna Ptáčková
3. Roman Pečenka
4. Matěj Čajan
5. Anna Václavíková
Úspěšným řešitelům blahopřejeme a ostatním děkujeme za účast.

Vážení rodiče, škola se ke stávce ve středu 6.11.2019 nepřipojí.
Všechny části školy budou fungovat bez omezení.
 Mgr. Martina Kalová

Třídní schůzky a Sdružení rodičů

Ve čtvrtek 14.11. 2019 v 15:15 hodin se konají třídní schůzky v kmenových třídách

a od 17:00  hodin všechny srdečně zveme na setkání Sdružení rodičů při ZŠ a MŠ Čestice ve cvičné kuchyňce.


Pišqworky 2019

Na soutěž pišqworek nás jelo pět z 8. a 9. třídy. Soutěž se uskutečnila na Gymnáziu ve Strakonicích. Když jsme dorazili, lekli jsme se, protože se přihlásili samí starší studenti, ale pak když jsme hráli 1. zápas, jsme se uklidnili. Po 1. zápasu už to šlo hladce. Byli jsme rádi, že jsme nebyli na posledním místě. Bohužel v play off jsme vypadli. Nás to nijak nerozhodilo. Dostali jsme ocenění od partnerů - mentosy, časopisy a slevové poukázky. Užili jsme si to. Samozřejmě není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Lucie Matějovicová, 8. třída

Den s obnovitelnými zdroji

Koncert pro Stonožku

Ve středu 20. listopadu se uskutečnil v kostele sv. Markéty ve Strakonicích koncert pro Stonožku. Zazpívaly zde sbory z Čestic, z Dukelské Strakonice a ze Štěkne.

Hrnčířský kruh

Hrnčířský kruh byl podpořen z dotace Jihočeského kraje Podpora práce s dětmi a mládeží (mimo oblast sportu), 1. výzva pro rok 2019, částkou 34 000 Kč.

Školní jídelna vaří i pro veřejnost

Od 6.1.2020 nabízí jídelna možnost odběru obědů pro veřejnost. Přihlašovat se je možné od 16.12.2019 v kanceláři školní jídelny.
Více v sekci Školní jídelna - Formuláře jídelny.

Okresní kolo ve florbale

Okresní kolo ve florbale

Naše florbalová družstva úspěšně reprezentovala na turnajích základních škol.

V závěru roku organizoval DDM Strakonice a Asociace školních sportovních klubů okresní kola žáků III. a IV. kategorie ve florbale ve sportovních halách STARZ ve Strakonicích. Turnaj v kategorii III. mladších žáků se uskutečnil 3. prosince 2019. Přestože jsme měli velmi těžké soupeře, bojovali jsme o co nejlepší výsledky. Ve skupině jsme se utkali se ZŠ Čelakovského, se kterou jsme 2:0 prohráli, ale ZŠ TGM Blatná jsme po dobrém výkonu 3:1 porazili a z druhého místa postoupili do čtvrtfinále. Tam jsme dokázali porazit ZŠ a Gymnázium Vodňany 2:1 a postoupit mezi čtyři nejlepší týmy do semifinále turnaje. V tom nás přehrál pozdější vítěz turnaje ZŠ Dukelská. Čekal nás boj o třetí místo znovu se ZŠ Čelakovského. Po vyrovnaném boji jsme prohráli těsně 1:0, když jsme neproměnili několik velkých příležitostí vstřelit branku. Přesto čtvrté místo z 15 zúčastněných škol je velký úspěch. Konečné pořadí turnaje: 1. ZŠ Dukelská, 2. ZŠ Povážská, 3. ZŠ Čelakovského, 4. ZŠ Čestice, 5. ZŠ Sedlice, 6. ZŠ Poděbradova, 7.- 8. ZŠ a Gymnazium Vodňany, Gymnazium Strakonice,  9. ZŠ Katovice, 10. ZŠ Blatná JAK, 11.-12. ZŠ Blatná TGM, ZŠ Cehnice, 13.-15. ZŠ Volyně, ZŠ Bavorov, ZŠ Radomyšl. 

Turnaj v kategorii IV. starších žáků uskutečnil 5. prosince 2019. Také v turnaji jsme podali velmi dobrý výkon a dosáhli úspěchu. V konkurenci 12 škol jsme v tomto  turnaji obsadili celkové čtvrté místo. Ve skupině jsme sice začali prohrou se ZŠ Katovice, ale pak jsme se rozehráli a postupně vyhráli se ZŠ Záboří 4:1, ZŠ Štěkeň 4:0 a ZŠ Povážská 3:0 a po přechodu na umělý povrch v házenkářské hale jsme prohráli se ZŠ Dukelská 0:3 a postoupili z druhého místa do semifinále. Tam jsme prohráli nešťastně s Gymnáziem Strakonice 0:1, přestože jsme měli ve hře převahu a neproměnili trestné střílení. Umělý povrch, na který nejsme zvyklí, nás potrápil i v utkání o třetí místo, v kterém jsme prohráli se ZŠ TGM Blatná 1:2. Několik neproměněných vyložených šancí,  třikrát  nastřelená tyč branky a neuznaná branka vstřelená těsně po závěrečném klaksonu nás připravily o vytoužený bronz. Přesto čtvrté místo ve velké konkurenci ostatních škol je velký úspěch a tým ve složení Matěj Čajan, Štěpán a Adam Tomáškové, Antonín Matějka, Milan Švec, Matěj Václavík, Lukáš Grabmüller, Matěj Novák a Martin Franta zaslouží za nezměrnou bojovnost a velmi dobrou reprezentaci naší školy uznání.   Konečné pořadí turnaje: 1. ZŠ Dukelská, 2. Gymnázium Strakonice, 3. ZŠ Blatná TGM, 4. ZŠ Čestice, 5. ZŠ Povážská, 6. ZŠ a Gymnazium Vodňany, 7. ZŠ Blatná JAK,  8. ZŠ Katovice, 9. ZŠ Čelakovského, 10. ZŠ Štěkeń, 11. ZŠ Poděbradova, 12. ZŠ Záboří

 Mgr. Roman Heimlich

Projektový den ve Volyni

Ve středu 18. 12. 2019 absolvovala 8. třída v aktivitě Učíme se navzájem, projektu iKAP Jč kraje I – Pedagog 21. století, projektový den na SŠ a JŠ s právem státní jazykové zkoušky Volyně. Náplní projektového dne byly aktivity zaměřené na rozvoj čtenářské a matematické gramotnosti, které pro žáky společně připravili pedagogové obou škol.

Žáci nejdříve spolupracovali ve skupinách se žáky ze střední školy na pracovním listu, který se věnoval hlavnímu tématu, a to bylo linecké třené cukroví. Následně se žáci přemístili do výrobny, kde sami zkoušeli cukroví naplnit ovocnou směsí a následně namočit do čokolády. Odměnu dostali v podobě vlastně vyrobeného lineckého cukroví.

Přání

PřáníVážení rodiče a přátelé školy,
rádi bychom Vám popřáli krásné vánoční svátky, hodně pohody, odpočinku a v novém roce 2020 jen pevné zdraví.
Zaměstnanci školy

Čerti ve škole

Stejně jako každým rokem proběhla na naší škole dne 6. 12. 2019 mikulášská nadílka. Zajistili ji žáci 9. třídy, kteří navštívili všechny třídy a obdarovali děti cukrovím.

Soutěž ve školní jídelně na leden 2020

Soutěž ve školní jídelně na leden 2020

Konzultace a třídní schůzky

Ve čtvrtek 9. 1. 2020 proběhnou v 1. - 8. třídě od 15:15 konzultace a v 9. třídě od 15:00 třídní schůzky.

Návštěva z Mallersdorfu

Naše 6. třída je zapojena do projektu, kde se učí německé děti česky a české děti německy. Proto k nám ve středu 4. 12. 2019 přijela německá návštěva z Mallersdorfu. Bylo to osm holek, které se učí česky a s nimi asi dalších pět dospělých. Přivítali jsme je koledami a oni nám na oplátku také zazpívali. Také jsme si říkali seznamovací básničky. Hned poté si šla německé návštěva vyrobit ozdoby ze včelího vosku. Když vosk zachnul, tak se všichni oblékli a šli jsme na procházku do zámeckého muzea a do prostorů, kde se konají svatby a vítání občánků.
Pan starosta rozdal odznáčky, které jsme dostali za správné odpovědi na otázky. Po dobrém obědě ve školní jídelně jsme s návštěvou vyrazili prozkoumat naší zahradu, kde se jim moc líbilo. V tělocvičně jsme dále vyzkoušeli, jak se hraje vybíjená v mezinárodním složení. Tuto hru vůbec neznali, ale za pomocí tlumočnice jsme se pravidla vysvětlili a zahráli jsme si pěknou hru. Celý den jsme ukončili vzájemným rozdáním dárků.

Jakub Valenta, 6. ročník

Pojízdné planetárium

Ve středu 22. 1. 2020 se všichni žáci zúčastnili akce Pojízdné planetárium. Mladším žákům byla promítnuta naučná pohádka o cestování po planetách - Jeden malý krok. Starší žáci měli film o dobývání Měsíce.

Jídelna a Skutečně zdravá škola

V rámci zařazení naší školy do projektu Skutečně zdravá škola navštívila školní kuchyni paní Ing. Lenka Pokorná, regionální koordinátorka a lektorka tohoto projektu. Prohlédla si školní jídelnu, kuchyni, ale i sklady a zhodnotila skladbu jídelníčku.

Při vyhodnocení nám doporučila například: dodavatele některých surovin – ryb, mléčných výrobků, zeleniny, častěji zařazovat do jídelníčku kuřecí či krůtí maso, nápoje podávat neslazené, jídlo podávat s dostatkem zeleniny - umístnění zeleninového baru.

Z věcí, které hodnotila kladně stojí za zmínku podávání luštěnin bez masa a bez ostatních živočišných bílkovin (mléka a vajec) nebo používání obilninových zavářek - jáhel, pohanky, krup, vloček.                                         

Setkání s paní ing. Lenkou Pokornou bylo pro všechny velmi příjemné, děkujeme za povzbudivá slova a rady, které budeme i nadále využívat při naší práci. Pro nás je největší odměnou, pokud dětem obědy chutnají, chodí si přidávat a mají „PRÁZDNÝ TALÍŘ“.

Kolektiv školní jídelny

Enviromentální projekt - Planeta náš domov

Naše škola se v tomto školním roce zapojila do enviromentálního projektu - Planeta náš domov. Jedná se o projekt  MAP II ORP Strakonice, který realizuje Místní akční skupina Strakonicko, z. s.
Ve čtvrtek 30.1. shlédli osmáci a déváťáci film Plastic ocean. Promítání zajistil Ing. Jan Juráš, po promítání proběhla krátká diskuze k tématu.
Kromě shlédnutí filmu natočíme s žáky krátký film s názvem Neplýtvej, tematicky zaměřený, jak napovídá název, na nadměrnou spotřebu, znečištění planety, plýtvání zdroji (jídlem, energiemi, obaly, papíry ap.).
První stupeň se zapojí tím, že se žáci zamyslí nad tím, jak si představují nakupování, bydlení, přírodu, dopravu a školu za 50 let.

Výsledková listina soutěže O prázdný talíř za leden 2020

Výsledková listina soutěže O prázdný talíř za leden 2020Celý leden probíhala soutěž ve školní jídelně O prázdný talíř. Všichni žáci se snažili dojídat svá jídla, protože výhra (V.I.P. svačina ve školní jídelně) lákala všechny. Vítězem můžeme být jen jedna třída, a tak si příští týden svoji výhru užije 6. třída.

Odměna v soutěži O prázdný talíř

Civilní obrana

V pátek 14.2.2020 v naší škole proběhlo školení v civilní obraně. Žáci 9. třídy ve spolupráci s paní učitelkou Maňhalovou poučili žáky všech tříd, jak se zachovat v situacích ohrožujících život a majetek velké skupiny lidí (povodně, požáry, chemické havárie, jaderné havárie, terorismus). Děti si vyzkoušely improvizovaný ochranný oděv, připomněly si, co sbalit do evakuačního zavazadla, zopakovali si telefonní čísla pro nouzové situace a další užitečné informace.

Koronavirus - informace z Krajského úřadu Jihočeského kraje

Koronavirus - preventivní informaceKoronavirus - preventivní informace

Soutěž ve školní jídelně na březen 2020

Soutěž ve školní jídelně na březen 2020

Vyjádření krajské hygienické stanice ke koronaviru

Doporučení KHS v Českých BudějovicíchDoporučení KHS v Českých Budějovicích

Reciteční soutěž 2020

RECITAČNÍ SOUTĚŽ     Výsledky školního kola, které proběhlo 28. 2. 2020I. kategorie

   1.  místo -  Johana Dlauhoweská
   2.  místo -  Jan Česánek
   3.  místo -  Melanie ...

ZRUŠENÍ VÝUKY DO ODVOLÁNÍ

Vážení rodiče,

na základě jednání Bezpečnostní rady státu ČR se od středy zavírá naše škola, a to do odvolání. O dalším vývoji Vás budeme informovat prostřednictvím žákovské knížky a webu školy.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/stat-prijme-dalsi-opatreni-proti-koronaviru-40316093

Lyžařský kurz - Zadov 2020

V letošním školním roce jsme uskutečnili lyžařský kurz v lyžařském areálu na Zadově . Konal se v týdnu od 2. března do 6. března. Kurzu se zúčastnilo 19 žáků 7. třídy. Ubytováni jsme byli na chatě poblíž sjezdovky Kobyla, která byla i přes letošní teplou zimu, v poměrně dobrém stavu a umožňovala pěkné lyžování. Protože v tomto termínu probíhaly současně i jarní prázdniny některých okresů, pohybovalo se zde poměrně velké množství lyžařů, zvláště za slunečných dnů. Přesto výcvik proběhl úspěšně a na konci kurzu zvládli bezpečný sjezd celé sjezdovky i úplní začátečníci, kteří v průběhu týdne udělali obrovské pokroky. Proto je možné kurz hodnotit jako velmi úspěšný a žáci si ho opravdu užili. Děkujeme všem rodičům, kteří účast svým dětem na Zadově umožnili.

Ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školy


Informace z ČSSZ:
https://www.cssz.cz/documents/20143/157311/Karantena_a_osetrovne.pdf


Podle nejnovějších informací ČSSZ může být tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy) vydán na žádost zákonného zástupce ihned. Potvrzený formulář může být vydán v kanceláři školy nebo zaslán elektronicky.

Mgr. Martina Kalová

Platba stravného na měsíc duben 2020

Z důvodu uzavření základní školy se platby v hotovosti  stravného na měsíc duben 2020 a úplaty za předškolní vzdělávání v mateřské škole za měsíc březen 2020  odkládají. 

Zaplatit v hotovosti obědy, stravné a úplatu za předškolní vzdělávání v mateřské škole lze až v době, kdy začne vyučování na základní škole.  

Žáci budou mít přihlášené obědy jako obvykle, do této doby mají všichni žáci základní školy obědy odhlášené.  

Přeplatky za odhlášené obědy budou odečteny v následujícím měsíci.

Platba bezhotovostní převodem – inkasem bude provedena od 23. března 2020. 

Případné dotazy volejte 773 337 611  - školní jídelna Věra Mikešová

 

Přerušení provozu mateřské školy od 23.3.2020

Oznámení o uzavření MŠOznámení o uzavření MŠ

Jak mluvit s dětmi o koronaviru

Současná pandemie koronaviru se dotýká i dětí, které často nerozumí tomu, proč nesmí do školy nebo navštěvovat své babičky. Mohou mít obavy a strachy, které vůbec nevnímáme. Ani dospělí mnohdy nevědí, jak o pandemii mluvit, co si o tom ale mají myslet děti a jak jim hrozbu koronaviru vysvětlit? Proto psychologické pracoviště MVČR spolu s dalšími dobrovolníky připravilo v rámci mezinárodní spolupráce českou verzi ilustrované brožurky pro malé i velké „Ahoj, já jsem Korona!“. S pomocí této brožury můžeme dětem vysvětlit fakta a pochopit běžné emoce jako strach, úzkost, hněv a smutek.

Autorkou brožury je paní Lies Scau, psychoterapeutka z De Weg Wijzer – Odborného centra pro terapii traumatu a smutku (Belgie) a fakulty Portland Institute for Loss &Transition (USA).

Brožura „Ahoj, já jsem korona!“ byla také inspirací ke vzniku komiksu „Koroňák“ a příručky pro naše české prostředí „Koroňák není kamarád“, která byla adaptována s ohledem na potřeby dětí zejména okolo 8-12 let, využitelná je však i pro mladší děti či dospívající. 

Tento materiál vznikl ve spolupráci psychologického pracoviště Ministerstva vnitra ČR, týmu ICP 2020, Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
a Skautského střediska Uherský Brod.

 

Zápis k povinné školní docházce

Zápis k povinné školní docházce na Základní škole a Mateřské škole Čestice pro školní rok 2020/2021 proběhne podle Opatření MŠMT bez osobní přítomnosti dětí v období mezi 2. - 28. 4. 2020.

Přihlášku je možné doručit následujícími způsoby:

1. do datové schránky školy:         
anhmcjz

2. e - mailem s uznávaným elektronickým podpisem (nelze jen poslat prostý email!) na emailovou adresu:
zscestice@tiscali.cz

3. poštou na adresu:                     
Základní škola a Mateřská škola Čestice
387 19  Čestice 148

4. osobní podání:                       
v případě osobního podání žádosti zákonným zástupcem dítěte je nezbytné si předem domluvit
termín a čas na telefonu: 776 212 288, aby nedošlo k vyšší koncentraci a pohybu osob v prostorách školy. Osobně bude možné podat žádost každou středu mezi 2. – 28. 4. 2020 v předem dohodnutém čase, po dohodě i v jiné dny.

Pokud by bylo podání učiněno pomocí jiných technických prostředků (např. e-mailem bez uznávaného elektronického podpisu), je nutné jej do 5 dnů ze strany zákonného zástupce potvrdit jedním zvýše uvedených způsobů.


Čestice 23. 3. 2020

Mgr. Martina Kalová

ředitelka školy

 

Online vzdělávání

Vážení rodiče, milí žáci, učitelé a přátelé školy,

velice vám děkuji za vaše aktivity, zpětné informace, sdílení v posledních třech týdnech, které vedou ke vzdělávání žáků v online prostředí. Vidím nadšení řady z vás z online prostředí Google Classroom, což je obrovský komunikační nástroj pro spolupráci a sdílení prezentací a úkolů. Přehledně vidíte, co a jak žáci vytváří. Už nyní si říkám, jak se nám zvýšila digitální gramotnost.
 
V současné době již všichni žáci mají Gmailové adresy. Rádi bychom, aby se žáci osamostatnili, abychom tolik nezatěžovali žáky (rodiče) zprávami v různém prostředí. Ministr školství Robert Plaga v pondělí na tiskové konferenci sdělil, že předpokládá otevření škol v polovině května. 
 
Proto na základě zkušeností z posledních týdnů budou vyučující od pondělí 30.3. 2020 komunikovat s dětmi jen přes Gmail, Google Učebny, aby se zadaná práce koncentrovala na jednom místě. 
 
Úkoly budou zpravidla zadávány na jeden týden nejlépe do 8 hodin tak,aby si žáci (rodiče) mohli učení rozložit do daného týdne. Z profilových předmětů budou úkoly zadávány častěji. Pokud budete cokoliv potřebovat, obraťte se na učitele jednotlivých předmětů, rádi pomohou. Budete-li mít v příštím týdnu pocit, že je ze strany školy aktivit pro vaše dítě málo, napište si prosím individuálně o víc úkolů. Opačnou situaci také sdělte vyučujícímu. Na online vzdělávání můžeme půjčit notebook.  
 
Naším společným cílem je samostatnost dětí, zvýšit jejich zodpovědnost a schopnost  řídit si nejen vlastní učení. Obzvlášť v této době je dobré si vytvořit plán, rozvrh činností toho, co budu každý den dělat. Od úklidu, přes sebevzdělávání, společné činnosti, vaření, relaxaci při četbě, malování a sportu až po telefonování se svými nejbližšími.
 
Věřím, že vše společně zvládneme. Představme si tuto situaci i jako výzvu. Zkusme se soustředit na to, jak přežít tuto dobu důstojným, společenským a kulturním způsobem,
ale i online.
 
Děkuji za pochopení a spolupráci v této nelehké době. Přeji pevné zdraví všem kolem nás a opatrujte se.
 
 
Závěrem bych popřála všem učitelům k zítřejšímu svátku citátem od učitele nejpovolanějšího:
 
Rozmluvy probouzejí, oživují a udržují pozornost. Jan Amos Komenský 
 
Martina Kalová

Nové informace k OČR

Nově je poskytnuto v rámci mimořádných opatření OČR na děti do 13 let věku, dva ošetřující se mohou v péči o dítě vícekrát vystřídat (viz odkaz z ČSSZ). 

https://www.mpsv.cz/web/cz/osetrovne


Nově vyplňují zákonní zástupci k "Žádosti o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského zařízení" také tiskopis "Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření školského zařízení" (viz odkaz z ČSSZ).


Nový tiskopis k OČR k vyplnění a tiskopis k ručnímu vyplnění:

https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-vpduvz
https://eportal.cssz.cz/documents/10593/2010767/VPDUVZ.pdf

 

 

Speciál pro podporu výuky na dálku

Národní pedagogický institut radí rodičům, pedagogům a všem, kdo se podílejí na domácí výuce.

Uzavření mateřské školy do odvolání

Vážení rodiče,

dne 31. 3. 2020 starosta městyse Čestice po projednání s ředitelkou školy rozhodl z důvodů šíření epidemie Covid-19 o prodloužení uzavření mateřské školy do odvolání.

Děkuji za pochopení a přeji všem pevné zdraví.
 
Martina Kalová

Česká televize spustila nový web

Na svém novém webu ČT Edu nabízí Česká televize tisíce vzdělávacích videí pro učitele, rodiče a pro žáky od předškoláků po středoškoláky. Videa jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i témat a jsou vybírána zkušenými učiteli a odborníky.


https://edu.ceskatelevize.cz/

Tipy pro rodiče dětí z mateřské školy - nové

Paní učitelky z MŠ připravily pro rodiče dětí ze třídy Myšek a Ježků pracovní listy a další materiály k zabavení dětí a procvičování jejich znalostí a dovedností v době, kdy nemohou školku navštěvovat.

Pro Myšky i Ježky - Velikonoční domácí školička
https://drive.google.com/drive/folders/1KvQbQsWGr7Wb169xR6-9F_kMZ8y6i22L

Prac. listy pro předškoláky - 6.4.
https://drive.google.com/drive/folders/164IURzADhKB31o6Chxf5oFglztnpnZbD

Prac. listy pro předškoláky - 13.4.
https://drive.google.com/drive/folders/1fGQSW2RnrEp3SrB6ZqGT0sV8Lz6i4Ous

Pro Myšky i Ježky - Hospodářská zvířata
https://drive.google.com/drive/folders/1KvQbQsWGr7Wb169xR6-9F_kMZ8y6i22L

Prac. listy pro předškoláky - 20.4.
https://drive.google.com/drive/folders/15OpFdr7x4SVl8z2KTaDyOs3jKhkM0IEe

Prac. listy pro předškoláky - 27.4.
https://drive.google.com/drive/folders/1xk_bNVtC6IRarpvxSzMwxNMh4Jr9A0Su

Pro Myšky i Ježky - Čarodějnice
https://drive.google.com/drive/folders/1KvQbQsWGr7Wb169xR6-9F_kMZ8y6i22L

Prac. listy pro předškoláky - 4.5.
https://drive.google.com/drive/folders/17R01SNuZbFt-TRWahME-wZGDl2eXr73z

Pro Myšky i Ježky - Svátek maminek
https://drive.google.com/drive/folders/1KvQbQsWGr7Wb169xR6-9F_kMZ8y6i22L

Pro Myšky i Ježky - Ať si prší!
https://drive.google.com/drive/folders/1KvQbQsWGr7Wb169xR6-9F_kMZ8y6i22L
Zápis do MŠ

Zápis dětí do mateřské školy pro školní rok 2020/2021
proběhne podle Opatření MŠMT bez osobní přítomnosti dětí a zákonných zástupců v období mezi 13. - 15. 5. 2020.

Více informací naleznete v přiložených dokumentech.

Uvolňování opatření ve školství

http://www.msmt.cz/harmonogram-uvolnovani-opatreni-v-oblasti-skolstvi?highlightWords=harmonogram+uvol%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD

Od 25.5.2020 se budou moci vrátit do základní školy žáci 1.stupně. Účast bude dobrovolná. Jakmile dostaneme přesnější informace od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zveřejníme je zde.

Zápis k povinné školní docházce - rozhodnutí

Vážení rodiče,

zápis k povinné školní docházce na Základní škole a Mateřské škole Čestice pro školní rok 2020/2021 proběhl podle Opatření MŠMT bez osobní přítomnosti dětí v období mezi 2. - 28. 4. 2020. Žádosti byly doručeny do datové schránky školy, poštou a nejvíce osobním předáním ve škole v domluveném termínu a čase. Celkem bylo přijato 17 žádostí o přijetí dítěte k povinné školní docházce, z toho ještě rodiče jednoho dítěte uvažují o odkladu začátku povinné školní docházky, a 1 žádost o odklad začátku povinné školní docházky. Všem žádostem bylo vyhověno.

Velice děkuji za spolupráci a těším se na společné setkání v naší škole.

Přikládám hromadné rozhodnutí o přijetí dětí.

Přeji všem příjemné jarní dny, pevné zdraví a opatrujte se.

Martina Kalová

Organizace provozu ZŠ a MŠ do konce školního roku 2019/20

Vážení rodiče a milí žáci,

MŠMT vydalo soubor hygienických a provozních podmínek formou manuálů a čestné prohlášení. Obojí připojujeme jako přílohu. Dle metodiky rozpracujeme organizaci chodu naší školy. Budeme Vás kontaktovat prostřednictvím e-mailu nebo aplikace Škola online ohledně docházky do školy nebo školky do konce školního roku.

Velice děkujeme za Vaši spolupráci.

Mgr. Martina Kalová

Opětovné otevření ZŠ a MŠ Čestice

Vážení rodiče,

v přílohách naleznete podrobnější informace k provozu naší školy a školky a čestné prohlášení.

Děkujeme za spolupráci

Mgr. Martina Kalová

Přijímací zkoušky na střední školy

Jednotná přijímací zkouška na střední školy z českého jazyka a z matematiky se bude konat pro čtyřleté studijní obory 8.6.2020 a pro víceletá gymnázia 9.6.2020

Mgr. Martina Kalová

Hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019/2020

Vážení rodiče a žáci,

MŠMT vydalo vyhlášku č. 211/2020 Sb., o hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019/2020 a s ní související metodiku. Naše škola se bude řídit při hodnocení touto vyhláškou.

Mgr. Martina Kalová

Návrat žáků 2. stupně do školy

Vážení rodiče a žáci,
v souladu s harmonogramem uvolňování opatření ve školách Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy umožnilo od 8. – 30. června 2020 osobní přítomnost žáků ročníků 2. stupně základní školy za účelem dobrovolných socializačních aktivit, konání konzultací či třídnických hodin. Více informací najdete v přiloženém souboru.
 
Mgr. Martina Kalová

Focení dětí v MŠ

V pátek 5. 6. 2020 proběhne na školkové zahradě focení dětí. Děti se budou fotit pouze jako třída.
Začátek v 8:00 hod
Cena 30,- Kč

Rozloučení s předškoláky

V pátek 12. 6. 2020 se na školkové zahradě uskuteční Rozloučení s předškoláky. Začátek bude v 16:15 hod. Po slavnostním rozloučení proběhne zábavný program pro děti, který bude placen ze Sdružení rodičů. Drobné občerstvení zajištěno. 

Všechny srdečně zvou učitelky ze třídy Myšek a Ježků

Zápis k předškolnímu vzdělávání - rozhodnutí

Vážení rodiče,

zápis k předškolnímu vzdělávání na Základní škole a Mateřské škole Čestice pro školní rok 2020/2021 proběhl podle Opatření MŠMT bez osobní přítomnosti dětí v období mezi 13. - 15. 5. 2020. Žádosti byly doručeny do datové schránky školy, poštou a nejvíce osobním předáním ve škole v domluveném termínu a čase. Celkem bylo přijato 22 žádostí o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, z toho 2 žádosti byly z jiného spádového obvodu. 
Dvě děti byly přijaty k individuálnímu vzdělávání a pěti žádostem nebylo vyhověno.

Velice děkuji za spolupráci a těším se na společné setkání v naší školce.

Přikládám hromadné rozhodnutí o přijetí dětí.

Přeji všem příjemné dny a pevné zdraví.

Martina Kalová

Přerušení provozu mateřské školy o hlavních prázdninách

Vážení rodiče,

provoz MŠ v letních měsících školního roku 2019/2020 bude přerušen od 13. 7. 2020
do 21. 8. 2020. Otevřeno bude opět od 24. 8. 2020.

Mgr. Martina Kalová

Oznámení o ředitelském volnu ve dnech 29. a 30. 6. 2020

Oznámení o ředitelském volnuOznámení o ředitelském volnu

Ukončení školního roku 2019/2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo, že závěr školního roku ve školách proběhne obdobně, jako tomu bylo v minulých letech, tedy za účasti všech žáků bez omezení počtu či nutnosti dodržovat homogennost skupin. Stále je ale nutné předložit čestné prohlášení (viz příloha).

Slavnostní ukončení školního roku na naší škole začne v pátek 26.6.2020 v 7:30 hodin shromážděním na zahradě školy, poté dojde k předání vysvědčení žákům v kmenových třídách, k fotografování jednotlivých tříd a školní rok ukončíme tradičním špalírem pro žáky
9. ročníku přibližně v 9:30 hodin.

Pro žáky, kteří nenavštěvují školní skupiny, lze na tento den přihlásit oběd ve školní jídelně. V případě zájmu volejte na telefonní číslo 773 337 611 nebo pište na emailovou adresu mikesova@skolacestice.cz nejpozději do pondělí 22. 6. 2020.

Děkujeme všem rodičům i dětem za spolupráci při distančním vzdělávání a těšíme se
na běžnou výuku v příštím školním roce.

Mgr. Martina Kalová

Rozloučení s deváťáky

Rozloučení s deváťákyV pátek 26. 6., poslední den školního roku 2019/2020, jsme se s dojetím rozloučili s letošní devátou třídou. Našim 17 absolventům nejprve popřál starosta Milan Žejdl, štěstí v budoucím studiu i životě jim popřála paní ředitelka naší základní školy a poté obdrželi své poslední vysvědčení od třídní učitelky Anny Uhlířové. Následovala dojemná píseň na rozloučenou a také krásná prezentace žáků deváté třídy, ve které jsme se dozvěděli základní údaje o budoucím studiu, ale také vtipné charakteristiky každého z žáků následované fotografiemi z dětství. Spousta z nás uronila nejednu slzu dojetí, neboť se nám po této partě bude stýskat. 

Žáci 1. - 8. třídy se pak spolu se svými třídními učiteli odebrali do tříd, kde obdrželi svá vysvědčení také oni. S devátou třídou jsme se na závěr rozloučili tradičním špalírem.

Děkujeme všem rodičům za trpělivost a spolupráci v době mimořádných opatření.

Všem žáků přejeme pohodové prázdniny a těšíme se na Vás 1. září ve školním roce 2020/2021.

Rodiče jsou největší srdíčka

V pátek 26. června jsme společně s kolegyní a školnicí zažily v MŠ Čestice obrovské překvapení.  Dostalo se nám velkého poděkování ze strany rodičů budoucích prvňáčků za péči o jejich děti a také za to, že „ s námi mohly jejich děti růst“. Ohromná kytice krásných 19 růží a dárku je pro nás velkým oceněním, kterého si nesmírně vážíme. Vám, rodičům, patří velké poděkování. Jste pro nás „největší srdíčka“ 

Za třídu „Ježků „ Jana Kubešová, Bc. Eva Žejdlová, Stanislava Kozáková

 
Základní škola a Mateřská škola Čestice, okres Strakonice, Čestice 148, příspěvková organizace

Created by © 2017 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy